SAUVIN 11% pivo s přívlastkem

Znojemský městský pivovar jde proti proudu a nabízí od 11. listopadu 2020 alternativu všem, kteří chtějí ochutnat něco jiného než tradiční svatomartinské víno. Na trh znovu přichází unikátní pivo, jehož aroma připomíná odrůdu SauvignonBlanc.


Takto vyrobené pivo nemá ve světě obdobu. Ve světě najdete různá piva kombinující víno a pivo. Většinou jde o piva vyrobená za použití vinné šťávy nebo zrající ve vinných sudech, ale náš Sauvin je unikátní v separaci a kultivaci specifické kultury lokální znojemské vinné kvasnice a jejím použití pro kvašení pivní mladiny. Nic podobného ještě nikdo nevyzkoušelani u nás, ani vzahraničí.


Jak Sauvin vznikl? Chtěli jsme vytvořit něco, co bude sice kvalitním pivem, ale zároveň bude zasazené do znojemského regionu. I když respektujeme tradici svatomartinského vína, chtěli jsme nabídnout zákazníkům zajímavou alternativu. Jeho vzniku předcházela úzká spolupráce Znojemského městského pivovaru se šlechtitelskou stanicí Ampelos a Výzkumným ústavem pivovarským (VÚPS). Ampelos a VÚPS lokalizovali vinnou kvasnici, specifickou výhradně pro oblast Znojemska a jeho vinice. Velmi neobvyklé je u nás i použití chmele Nelson Sauvin. Je to původně novozélandská odrůda, vyšlechtěná teprve před dvaceti lety, připomínající vinařskou odrůdu SauvignonBlanc, jehož typicky angreštové tóny jsou v chmelu cítit.


A jak tedy vlastně Sauvin chutná? Ve vůni Sauvinu ucítíte angrešt, černý rybíz a tropické ovoce. Po napití vás osvěží lehké tělo, střední říz, ovocná chuť zakončená výraznou chmelovou hořkostí.